Блюма Вульфівна Зейгарник – відомий радянський психолог і засновниця радянської патопсихології. Вона проявила інтерес до психології, коли була ще студенткою Берлінського університету. Її дипломна робота, написана під керівництвом Курта Левіна, отримала широку популярність в 1927 році. Через три десятиліття вчені всього світу стали проводити експерименти і продовжувати удосконалювати цікавий феномен під назвою «ефект Зейгарник». Що ж це таке?

Напевно ви колись нервували через справу, яку відклали або не встигли закінчити. Можливо, вона не виходить у вас з голови цілими днями. Думки тільки про неї, але необхідно виконувати іншу роботу. Визнайте, таке траплялося. А як тільки вдавалося доробити, нарешті завершити, наступало відчуття полегшення, і ви забували про неї. Це і є ефект Зейгарник.

Вперше Блюма Зейгарник виявила зачатки свого відкриття в ресторані, коли обідала разом з її вчителем Куртом Левіним. Офіціанти запам’ятовували замовлення і тримали їх в голові рівно до того моменту, поки всі страви не будуть винесені. Потім повністю озвучити позиції у них не виходило. Це наштовхнуло вчену на наступний крок – провести експеримент в лабораторних умовах. Учасникам давали виконати певні завдання. Одну частину вони доводили до кінця, а іншу тільки наполовину через нестачу часу. Близько 90% опитаних випробовуваних чітко пам’ятали тільки те, що їм не вдалося завершити. Виконані завдання забувалися.

Це нагадує свербіж на шкірі або шкірку від ранки: коли намагаємось не чухати і не колупати, то постійно думаєш про це. Таке може відбуватися і з ситуаціями, і з проблемами, які залишилися невирішеними. Зазвичай це називають незакритим гештальтом. Люди, які відчувають психологічні проблеми в дорослому віці, отримали якусь травму або досі тримають образу з дитинства. Вони не можуть відпустити і пробачити кривдника. Неприємні спогади сидять в голові і не дають жити далі – гештальт відкритий. Як тільки людина розбереться зі своїм внутрішнім станом, то настане емоційна розрядка і полегшення.

Зейгарник вирішила враховувати і додаткові фактори, які відіграють не останню роль у класичному експерименті: соціальні, особистісні, мотиваційні і так далі. Наприклад, напружена атмосфера в результаті виконання завдання сприятливо впливає на запам’ятовуваність проблеми. Відповідно, якщо обстановка буде розслабленою, то перервана справа залишить в пам’яті менш помітний слід. З огляду на особливості когнітивної функції мозку, можна використовувати ефект Зейгарник собі на благо. Головне – знати, як його правильно застосовувати.

Багатозадачність доведеться виключити зі свого життя. Якщо ви звикли витрачати свої сили на кілька справ відразу, то напевно помічали, що думки періодично повертаються до одного або декількох незавершених завдань. Це не дозволяє на 100% сконцентруватися на чомусь конкретному. Вихід є – завести блокнот або щоденник. Варто записати все, що ви плануєте зробити за день. Дотримуючись списку, по порядку виконайте кожен пункт. Викреслюйте або ставте галочку, коли хоча б одна задача завершена. Почуття перемоги, гордості і спокою виникнуть миттєво. Це дасть вам мотивацію більше не повертатися до багатозадачності.

Якщо ви ледачий або просто не можете почати щось робити, вихід теж знайдеться за допомогою ефекту Блюм Зейгарник. Принцип дії практично той самий: складаєте план і змушуєте себе зробити хоч що-небудь. Головне тут – це просто почати. Першими необхідно виконати найпростіші і менш енергозатратні завдання. Потім можна переходити до середніх, потім і до складних. Через 10-15 хвилин мозок звикне, а потім не дасть вам забути про розпочаті справи, якщо ви раптом перерветеся. До цього випадку добре підходить приказка: очі бояться, а руки роблять. Хронічну прокрастинацію, на жаль, не вилікувати ефектом Зейгарник.

Також ефект може відчувати закохана людина.

Наприклад, колись хлопець і дівчина любили один одного, але обставини зіграли злий жарт, і одному з них довелося виїхати або просто розірвати відносини. Той, хто відчував сильні почуття, буде пам’ятати про іншого навіть через 10-20 років. Їхні стосунки не завершились, а перервалися, тому гештальт не закритий.

Процеси, які не були завершені, відкладаються в пам’яті і створюють енергетичну напругу. Люди це відчувають тільки психологічно, фізично це не доставляє жодного дискомфорту. Таку напругу називають ще шокуючим ефектом. Дія схожа на раптове падіння з велосипеда, коли не бачиш першопричину. Якщо травми немає або вона несерйозна, можна продовжити шлях. Однак забій або поломка транспорту перервуть їзду на невизначений час.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here